Üyelik Gerektirmeden Mangaları Okuyabilir ve Yorumlarınızla Bize Destek Olabilirsiniz.
Çeviri Çalışmasına Katılmak İsterseniz “Bize Yazın” Formundan İletişime Geçebilirsiniz.
*
Son Eklenen Mangalar :  Captain Tsubasa – Rising Sun (Türkçe) Mangası 1. ve 2. bölümü eklemiştir. 

Hakkımızda

Tsubasa Türkiye Tarihi

Hakkımızda bir çok şey söylenebilir. Bunlar içerisinde en doğru olanlardan birisi hiç şüphesiz, Tsubasa Türkiye Platformu olarak, uzun zamandır Kaptan Tsubasa fenomeni için içerik üretiyor olmamızdır.

2005 yılından itibaren Kaptan Tsubasa çatısı altında insanların bir araya geldiği birçok web siteleri ortaya çıktı. Bu ilk jenerasyon olarak geçen ücretli/ücretsiz web sitelerin sayıları tam olarak bilinmese de 10’a yakın olduğu tahmin edilmektedir. Kaptan Tsubasa fenomeninin zengin içeriği olmasının yanı sıra; Türkiye’de özellikle tsubasa oyunları, tsubasa anime serileri, tsubasa mangaları ön plana çıkmıştır. Geniş kitleler tarafından benimsenen bu kategoriler çerçevesinde de ilk jenerasyon kaptan tsubasa topluluk siteleri; kendi üyelerinin ilgi ve yönelim gösterdiği kategorilerde daha çok ürün ortaya koymuş, daha fazla ön plana çıkmıştır.

2007 yılı öncesinde de çeşitli topluluk girişimleri olmuşsa da bu girişimlerin yeterli profesyonellikte olmaması ve geniş kitlelere ulaşmaması nedeniyle Tsubasa Türkiye ekibi; kendi tarihini Kubilay Özyılmaz tarafından 2007 yılında tsubasatr.net web sitesinin kurulmasını başlangıç olarak kabul etmektedir.

2007-2012 yılları arasında faaliyet gösteren tsubasatr.net yönetim ve üyelerin oluşturduğu ilk jenerasyon özellikle tsubasa oyunları alanında dönemin en başarılı forum sitesi olarak gösterilmiştir. Bu dönemde özellikle nes platformu oyunu olan Captan Tsubasa 2 (kısaca CT 2) oyunu için bugün bile hala temel kaynak olarak kabul edilen içerikler ortaya koyulmuş bu oyunda birçok başarılı hack (buradaki hack ifadesi siber korsanlık anlamında değil; kaptan tsubasa oyunlarının belli kısımlarının/tamamının özgün bir şekilde değiştirilmesi çalışması anlamında kullanılmaktadır) paylaşılmıştır.

2012 yılı sonlarına doğru büyük bir talihsizlik sonucu ilk jenerasyon siteye ait veriler kaybedilmiştir. Bunun üzerine 2013 yılı başından itibaren Tsubasa Türkiye 2. Jenerasyon dönemi başlamıştır. Bu dönemde Tsubasa Türkiye ekibi ilk jenerasyonun misyonu olan tsubasatr.net forum topluluğu düşüncesine sadık kalarak; tsubasatr.com ve tsubasatr.org sitelerini de bünyesine katarak toplamda 3 site ile daha geniş kitlelere ulaşmıştır. Tsubasatr.net ana site ve oyun çalışmaları/hack çalışmaları topluluğun ana uğraşı alanı olarak ön plana çıkarken bunun yanında Tsubasatr.com üzerinden Kaptan Tsubasa serileri; Tsubasatr.org üzerinden ise Kaptan Tsubasa mangaları paylaşılmıştır.

2017 yılına gelindiğinde ise Tsubasa Türkiye ekibi Türkiye’de Kaptan Tsubasa içerikleri sağlayan tek ekip olarak kalmıştır. Bunun sonucunda beklenilenin üzerinde kitlesel büyüme oranlarına ulaşan topluluğumuza daha ulaşılabilir bir platform sunabilmek amacıyla “tek üyelikle hem kaptan tsubasa oyunları oynamayı hem kaptan tsubasa serilerini izlemeyi hem de kaptan tsubasa mangalarını okumayı” mümkün kılacak olan tek portal projesi başlatılmıştır. Teoride oldukça başarılı bulunan bu projede, 2017-2019 yılları arasını kapsayan geçiş döneminde teknolojik altyapının çok hızlı değişmesi, kullanıcı taleplerinin tam olarak karşılanamaması gibi olumsuzluklar yaşanmış bunun sonucunda projenin pratikte uygulanabilirliği en iyi seçenek olmaktan çıkmış olması nedeniyle Tek Portal projesi sonlandırılmıştır.

2020 yılına gelindiğinde 3. Jenerasyona geçiş yapan Tsubasa Türkiye ekibi, ilk jenerasyon ve 2. Jenerasyonun ortaya koydukları misyondan ilham alarak daha önce başarısını kanıtlamış Kaptan Tsubasa fenomeninin ana kategorileri için 3 farklı site projesini modern bir görünüme kavuşturmak amacıyla revize etmiştir. Bu projenin ilk basamağı olarak ocak-şubat-mart ayı döneminde tsubasatr.net bu kez modern bir görünümle tekrardan forum sitesi olarak faaliyete geçirilmiştir. Nisan-Mayıs-Haziran döneminde ise yine modern bir ara yüzle Kaptan Tsubasa serilerini yüksek kaliteli olarak izlenebilecek en doğru adres olarak Tsubasatr.com faaliyete geçirilmiştir. Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını kapsayacak dönemde ise bir aksilik yaşanmazsa, Kaptan Tsubasa manga serilerinin okunabileceği en kapsamlı adres olarak Tsubasatr.org hizmete açılması beklenmektedir.

Görüldüğü üzere Tsubasa Türkiye, 13 yılı aşkın tarihiyle bugün geldiği 3. Jenerasyonla yurtiçi ve yurtdışında yaşayan Kaptan Tsubasa severlerin en çok tercih ettiği platform olma ilkesiyle hizmet vermeye devam etmektedir. 13 yıllık sürede Tsubasa Türkiye’ye emek veren ve verdikleri hizmetleriyle adlarını Tsubasa Türkiye tarihine kalıcı olarak yazdırmayı başaran ilk jenerasyon ve 2. Jenerasyon ekiplerine “Tsubasa Türkiye Emeği Geçenler” sayfasından ulaşabilirsiniz. 3. Jenerasyon olarak hizmet vermeye devam eden aktif yönetim ekibimize ise “Yönetim Kadrosu” sayfasından ulaşabilirsiniz. Bu vesileyle buradan bir kere daha 2007 yılından beri Tsubasa Türkiye’ye gönül vermiş ve hizmet etmiş tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Tsubasa Türkiye – Hayalin Ötesinde!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Bilgilendirme

Sevgili Kaptan Tsubasa Fanı ;  Reklam Engelleyicinizi Sitemizi Ziyaret Ettiğiniz Süre İçerisinde Devre Dışı Bırakmanızı Rica Ederiz.

Sitemize Bu Sayede Katkıda Bulunabilirsiniz.

Anlayışınız İçin Teşekkürler.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock